;ndret tastatur efter program installation

Ikke løst
Dette emne indeholder 1 svar, har 2 stemmer og blev senest opdateret af Christian Bugge Christian Bugge 3 måneder, 2 uger siden.
Oprettet af
jensktorp
Participant

Windows-udgave på pc’en:Win 10 home
Beskrivelse af problemet:Efter at have installeret 2 programmer fra fordelszonen *ISO downloader og Cryptoprevent* er tastaturet blevet helt anderledes. bl.a. er :”{ oversat her ae, oe aa

 

Hvordan kan jeg tilbagekalde dansk tastatur???

Christian Bugge
Christian Bugge
Moderator

    Hej Jens

    Det er tastatur-layoutet, den er gal med.

    Løsningen er at fjerne alle andre tastatur-layouts end dansk:

    1. Åbn startmenuen, skriv sprog, og klik på Rediger indstillinger for sprog og tastatur.

    2. Under punktet Sprog klik på hvert enkelt sprog/layout pånær dansk, og klik Fjern.

    Vedhæftede filer:

    Du skal være abonnent for at skrive et indlæg